Unida

ARZU AKA

TED Ankara Koleji, ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümü mezunudur. 4 yıllık Gazi Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksek Okulunda Ekonomi Bölüm Asistanı olarak yaptığı akademik kariyerini bırakıp Sandoz İlaç Sanayi firması "Üretim Planlama Bölümümde" 4 ay çalıştı.

Ardından İnterbank'ta  6 ay boyunca MT eğitimi aldıktan sonra İktisat Bankası Mecidiyeköy Şubesinde Pazarlama Uzman Yrd. oldu. İktisat Bankasında çeşitli şubelerde çalıştıktan sonra 1989 yılında Garanti Bankası Araştırma Geliştirme Müdür'lüğüne  Müdür Yrd. olarak geçti. Bireysel Bankacılığa ilişkin çeşitli projelerde çalıştı. Daha sonra Garanti Bankası İzmir Bölge Müdür yardımcılığı, Karşıyaka Şube Müdürlüğü, Kartal ŞB ve Göztepe Şube Müdür'lüğü görevlerinde şubelerini sıralamada üst sıralara çıkardı ve karlılıklarını yükseltti.

Garanti Bankası BEST Projesinde çeşitli adaylar arasından seçilerek "İş Geliştirme Direktörü" olarak atandı ve 3 yıl görev yaptı. 1997 yılında Garanti Bankası Taksim Şubesini açtı. Garanti Bankası’nda iken Barclays BANK (London)"General Banking Course" ve Bank of America (San Fransisco) "Retail Banking On The Job Training" eğitimlerine katıldı.

1997 yılında teklif alarak Alternatif Bank AŞ'de (ABank)Pazarlama Müdürlüğüne atandı. 1998 yılında ise yine teklif alarak DIŞBANK Pazarlama Müdürlüğüne transfer oldu.

Gerek Alternatif Bank'ta gerekse Dışbank'ta Bireysel Bankacılık Satış Modeli oluşturma, satış ekibi kurma, yetiştirme ve performans takibi gibi konularında etkin çalışmalar yaptı. Türk Dış Ticaret Bankası AŞ'de (DIŞBANK) Kartal Bölge Bireysel Pazarlama Direktörlüğü sırasında 15 şubenin bireysel performansını yönetti. DIŞBANK'ın FORTİS Bank A.Ş. olma sürecinde Beşiktaş Bölge Bireysel Pazarlama Direktörü olarak 15 şubenin Bireysel satış ekibini yönetti. Bu dönem boyunca ürün satış, pazarlama ve performans yönetimi ile ilgili birçok eğitim aldı. Kendisi de birçok eğitimler verdi.

2007 yılında Fortis Bank'tan emeklilik hakkını alarak ayrıldı. 2007-2013 yılları arasında Fiba Holding'in Rusya Federasyonundaki bankası olan Credit Europe Bank Ltd. 'te "iş Geliştirme Departmanının Direktörü"(AVP) olarak görev yaptı. Moskova içi şubelerde satış ekiplerinin yönetilmesi, Rusya federasyonundaki diğer bölge müdürlükleri ve şubelerle koordinasyon konularında çalışmalar yaptı.

Moskova içi ve Rusya Federasyonundaki diğer bölgelerde optimum şube lokasyonlarının seçilmesi, ekiplerin oluşturulması görev alanı idi. Müşteri portföyüne Rus firmaların katılması, çeşitli Kamu fonlarının yüksek tutarlı mevduatlarının alınması ve takibi için ekip çalışması yürüttü. Credit Europe Bank'ta "Maaş Ödeme Model'inin kurulması ve 100.000 bireysel maaş ödeme hesabına ulaşılmasını sağladı.

2013 yılında İstanbul'a dönüş sonrası Unida İnsan Gücü Yönetimi ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. firmasında serbest danışman olarak çeşitli "assessment" projelerinde görev almakta.