Unida

EROL YAVER

11.10.1960’da İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaokulu Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Ardından 1978 yılında Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi ve yüksek öğrenim için Almanya'ya gitti. 1983 yılında Berlin FHW'yi bitirdi (Berlin İşletme Akademisi). Berlin de yüksek lisans öğrenimi için Evangelische Kirchen Gemeinde'den başarı bursu kazandı.

Askerlik görevini Şubat 1986- Haziran 1987 tarihleri arasında Ankara'da MSB (Milli Sav. Bak.) Askeri Adalet İşl. Bşk'da Almanca tercüman olarak tamamladı.

Askerliğin hemen ardından Temmuz 1987 tarihinde Turkish Bank A.Ş.'de 'Management Trainee' olarak iş hayatına başladı. Nisan 1988 - Temmuz 1988 tarihleri arasında aynı bankanın Londra şubesinde çalıştı. 1989 – 1992 tarihleri arasında Turkish Bank'ta teftiş kadrosunda yer aldı. 1992 senesinde WestLB (Westdeutsche Landesbank) teftiş birimine geçti. WestLB'de 1999 yılına kadarki görevi özetle; bankanın bütün bölümlerini kapsayacak teftiş planlarını oluşturmak, uygulamak, söz konusu planların Türk ve Alman mevzuatını kapsadığından emin olmak ve mevzuatı takip ederek planları revize etmek, planları uygulamak / uygulatmak, çıkan olumsuzlukları takip etmek ve tanınan süre içinde düzeltilmesini sağlamak, kurumu resmi mercilerde üst düzeyde temsil etmek; kurum içinde belirlenen sürelerde üst düzeyde toplantılara iştirak etmek, kurum ile ilgili alınması gereken kararlarda taraf olmak; tespit edilen her türlü olumsuzluğun gerekli birimlere rapor edilmesi ve takibi; gerekli durumlarda belli konuların müdürler kurulunun isteği doğrultusunda / tamamen bağımsız detaylı denetimi ve gerekli önlemlerin alınması idi.

1999-2001 yılları arasında WestLB İzmir Şb.'de Şube Müdürlüğü ve sonrasında 2001-2003 tarihleri arasında WestLB Finansal Kiralama A.Ş.'de Genel Müdürlük görevinde bulundu. 2003 – 2006 yılları arasında yine WestLB'de Almanya'daki Genel Müdürlüğe bağlı GMY görevini üstlendi.

2007 Ağustos ayından bu yana serbest danışmanlık yapmaktadır. Bu süre zarfında, 2,5 yıl süreyle İş Bankası- Assessment Projesinde görev almış; ayrıca Şekerbank, Glaxo-Smith Kline, Aegon Sigorta, Doğa Eğitim Kurumları, HSBC Bank gibi bir çok şirket assessmentlarında da çalışmıştır.