Unida

MUSTAFA ALPER

ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünde lisans, Endüstri Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapan Mustafa Alper, iş hayatına 1976 yılında Milano Üniversitesi'nde Araştırmacı olarak başladı.

1977-1980 yılları arasında Türkiye Demir Çelik İşletmeleri'nde Proje Planlama Baş Mühendisi olarak görev yapan Alper, 1982-1991 yılları arasında Devlet Planlama Teşkilatı'nda (DPT) önce Sektör Uzmanı, daha sonra Projeler Grup Başkanı olarak çalıştı. DPT'de çalıştığı dönem içinde bir yıl süreyle 1985-1986 yıllarında Dünya Bankası’nda çalışan Mustafa Alper, 1991-1992 yılları arasında T. Emlak Bankası Kurumlar Bankacılığı’nda Grup Müdürü olarak görev yaptı.

1992 - 2000 yılları arasında, Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı'nın Yardımcılığı görevinin yanısıra, çeşitli Tekfen Grup Şirketlerinin üst düzey yöneticiliğini de yapan Alper, 2000 yılında Thames Water’da çalışmaya başladı. Thames Water’ın bağlı şirketi KOSAŞ – Kocaeli Su Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü olarak Nisan 2003’e kadar görev yapan Alper, 2004 yılı başına kadar Türk-İngiliz İş Konseyi Direktörü olarak çalıştı.

Son olarak 7 yıl boyunca YASED-Uluslararası Yatırımcılar Derneği Genel Sekreterliği görevini yürüten Mustafa Alper, 2011 yılının Nisan ayında bu görevinden ayrılarak, tam zamanlı çalışmasını sonlandırdı.

2011 yılı ortalarından itibaren (freelance) Danışman olarak ulusal ve uluslararası kuruluşlara; strateji, yönetim planlaması, İK yetenek değerlendirme, yatırımlar, birleşme ve satın almalar konularında danışmanlık hizmeti vermeye başladı. Aynı dönemde ABD'nin en köklü üniversitelerinden biri olan Fordham Üniversitesi'nin(New York) Türkiye ve Bölge Direktörlüğünü 2014 yılı ortasında kadar sürdürdü.

2012 yılından bu yana Boğaziçi Üniversitesi'nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak ders vermekte olup, 2014 yılı başından bu yana da bugüne kadarki deneyimlerini, Hazine Müsteşarlığı lisansı ile Melek Yatırımcı olarak genç girişimcilere aktarma ve onlara destek verme çabası içindedir. Halen 'TRangles Melek Yatırım Ağı' Başkanlığı'nı sürdürmektedir.