Unida

REYHAN GÖCENOĞLU

Reyhan Göcenoğlu, insan kaynakları alanındaki çalışmalarına Osmanlı Bankası İnsan Kaynakları Biriminde başladı. Öncelikle, işe alma, seçme ve yerleştirmenin tüm süreçlerinde ve diğer insan kaynakları fonksiyonlarında görev aldı. Bu çalışmaları sırasında yetkinlik bazlı insan kaynakları yönetim modelleri konusunda çok sayıda uygulama çalışmasında tecrübe kazandı. Bank of America'nın öncülüğünde Osmanlı Bankası'nda sürdürülen yeniden yapılandırma çalışmaları projelerinde görev aldı.

Osmanlı Bankası'nın önce Körfezbank daha sonra Garanti Bankası ile birleşme projelerindeki görevini takiben, birleşme sonrası Garanti Bankası İnsan Kaynakları Biriminde çalışmalarını sürdürdü.

Yaklaşık 14 yıl süren insan kaynağı alanındaki tecrübelerini Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Kariyer Merkezinde devam ettirdikten sonra, Unida İnsangücü Yönetimi ve Eğitim Hizmetleri'nde 4 sene danışman olarak görev yaptı.

2007 yılında SHL Türkiye'den yetkinlik bazlı mülakat ve değerleme merkezi araçları uygulaması eğitimi aldı. İş Bankası, Avea ve Adil Işık değerleme ve gelişim merkezi projelerinde assessor olarak çalıştı.

Çeşitli projelerde free lance insan kaynakları danışmanı olarak görev almaktadır.